ОСТВАРИ ПРАВА
Здравствена заштита и стоматолошке услуге
Како моје дете са аутизмом може остварити основну здравствену заштиту?
Особе са аутизмом могу остварити основну здравствену заштиту у дому здравља на територији општине на којој имају пребивалиште односно боравиште, код изабраног лекара.
Одлуком о учешћу осигураних лица у трошковима здравствене заштите, у члану 5. прописано је да лица која остварују накнаду за туђу негу и помоћ (особе са аутизмом) ослобођени су од плаћања учешћа у трошковима здравствене заштите, што се може доказати здравственом књижицом и исправом надлежног фонда пензијског и инвалидског осигурања.
Особа са аутизмом односно његов родитељ или старатељ има право на информације, превентивне мере, квалитет пружања здравствене услуге, безбедност, обавештење, слободан избор, друго стручно мишљење, приватност и поверљивост, право увида у своју медицинску документацију и да слободно одлучује о свему што се тиче његовог здравља, без дискриминације (чланови 6-24. Закона о правима пацијената).
Законом о здравственом осигурању у чл.30 прописује се која су права из обавезног здравственог осигурања:
- Право на здравствену заштиту
- Право на накнаду зараде за време привремене спречености за рад осигураника
- Право на накнаду трошкова превоза у вези са коришћењем здравствене заштите
Закон о социјалној заштити („Службени гласник РС“ бр.24/2011)
Закон о ванпарничном поступку („Службени гласник СРС БР.25/82 и 48/88 и „Службени гласник РС“,бр.46/95-др.закон,18/2005-др.закон,85/2012,45/2013-др.закон и 55/2014)
Породични закон РС („Службени гласник РС“ бр. 18/2005,72/2011)
Да ли моје дете са аутизмом има право на здравствену заштиту иако остварује право на туђу негу и помоћ?
Лица која остварују право на туђу негу и помоћ, односно особе са аутизмом, имају право на здравствену заштиту у пуном износу из средстава здравственог осигурања без плаћања партиципације (члан 50. Закона о здравственом осигурању). Члан 79. истог закона каже да осигуранику припада накнада зараде због неге оболелог члана уже породице млађег од седам година живота или старијег члана уже породице који је тешко телесно или душевно ометен у развоју, у сваком појединачном случају болести најдуже до 15 дана, а ако је оболели односно повређени члан уже породице старији од седам година живота, најдуже до седам дана. Изузетно, када постоје оправдани разлози који се односе на здравствено стање члана уже породице, првостепена лекарска комисија може продужити трајање привремене спречености за рад због неге члана уже породице, најдуже до 30 дана за негу детета млађег од седам година живота или старијег члана уже породице који је тешко телесно или душевно ометен у развоју, односно до 14 дана за негу члана уже породице који је старији од седам година.
У случају тешког оштећења здравственог стања детета до навршених 18 година живота због тешког оштећења можданих структура, малигне болести, или другог тешког погоршања здравственог стања детета, другостепена лекарска комисија може, на предлог здравствене установе која обавља здравствену делатност на терцијерном нивоу у којој се дете лечи, као и упута изабраног лекара, продужити право на накнаду зараде због неге члана уже породице до 4 месеца.
Уколико се дете млађе од 18 година живота односно старије лице које је теже телесно или душевно ометено у развоју, упућује на лечење или лекарски преглед у друго место, пратилац лица има право на накнаду трошкова превоза – и кад се сам враћа у своје место пребивалишта односно боравишта, или када одлази у друго место ради праћења осигураног лица. (члан 108) У Закону о здравственом осигурању се напомиње да се лицу обезбеђује пратилац „ако је то неопходно“. Сматра се да је неопходно кад је повреда или обољење појединих телесних или психичких функција такво да то лице није у стању да самостално обавља активности свакодневног живота.
Закон о ванпарничном поступку („Службени гласник СРС“бр.25/82 и 48/88 и „Службени гласник РС“,бр.46/95-др.закон,18/2005-др.закон,85/2012,45/2013-др.закон и 55/2014)
Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом („Службени гласник РС“ бр.36/2009,32/2013)
Породични закон РС („Службени гласник РС“ бр.18/2005,72/2011)
Закон о раду РС („Службени гласник РС“ бр.24/2005,61/2005,54/2009,32/2013,75/2014)
Шта да радим уколико моје дете са аутизмом има проблем са зубима?
Једна од услуга коју можете добити при Клиници за дечју и превентивну стоматологију у Београду је и припрема Вашег детета за санацију зуба под општом анестезијом.
Уколико преглед пацијента из техничких или практичних разлога није могуће обавити у Центру за рад са лицима са посебним потребама, може га обавити стоматолог у месту становања пацијента. Стоматолошки преглед је важан због планирања обима интервенције и дужине њеног трајања.
Пре санације зуба под општом анестезијом потребно је прибавити следеће лабораторијске анализе и налазе:
- Комплетна крвна слика (Ер, Ле, Ле формула, Хб, МЦВ, MCH, MCHC, СЕ), глукоза, уреа, креатинин, АСТ, АЛТ, На и К
- Време крварења и време коагулације
- Преглед мокраће
- ЕКГ
- Рдг плућа (само ако захтева лекар који води основно обољење)
- Анализе крви за хепатитис „Б”, „Ц” и ХИВ
- Ортопантомографски снимак (може се урадити на факултету)
На основу ових анализа, као и на основу анамнезе и детаљног физикалног прегледа, педијатар или лекар који води основно обољење даје мишљење да ли се стоматолошка интервенција може обавити под општом анестезијом или је потребна додатна припрема. Сагласност мора бити у писаној форми и оверена факсимилом. На упуту је обавезно написати дијагнозу и шифру основне болести. Родитељи и старатељи треба да се јаве Клиници за дечју и превентивну стоматологију у Београду, ул. др Суботића бр.11, телефон: 011/268-45-81, ради потврде термина стоматолошке интервенције три дана пре исте. У одсуству родитеља или старатеља неопходно је приложити писану сагласнот истих за обављање интервенције. Уколико се пацијент непосредно пре интервенције разболи (прехлада, температура…), интервенција у општој анестезији се не може извести, па се моле родитељи или старатељи да, што је могуће пре, откажу интервенцију, како би у том термину могло бити обављено збрињавање другог лица.
Из дома здравља потребно је прибавити два упута:
- Упут за дневну болницу (стационарно лечење) са шифром основног обољења, за Стоматолошки факултет (издаје педијатар)
- Упут за клинику за дечју стоматологију, Стоматолошки факултет (издаје дечји стоматолог)
На дан интервенције:
- Пацијент не сме ништа да једе ни да пије, нити да узима било какве лекове
- Уколико пацијент узима неку терапију НЕОПХОДНО је консултовати се о њеном узимању на дан интервенције са анестезиологом (Клиника за максилофацијалну хирургију, Београд, ул. др Суботића бр.4, тел: 011/268-50-64. У противном, пацијент може бити враћен непосредно пре интервенције.
- Са сваким пацијентом мора доћи здрав пунолетан пратилац, који ће бити упознат са детаљима о постанестетичком понашању пацијента. Пацијенти, посебно они из унутрашњости ОБАВЕЗНО, треба да долазе личним возилом или болничким колима. Никако не треба долазити јавним превозом (аутобус,воз) због стања пацијента након опште анестезије.
Након интервенције:
- У дневној болници пацијент остаје најмање два сата, према потреби и дуже, а уколико анестезиолог одреди, пацијент може бити примљен и у стационар Клинике за максилофацијалну хирургију ради даљег лечења.
- Пацијент напушта дневну болницу када анестезиолог одреди.
- Особа оперисана у општој анестезији не сме да једе нити да пије најмање два сата после буђења из анестезије.
Заказивање на број телефона: 011/268-45-81.