ОСТВАРИ ПРАВА

Продужено родитељско право

Шта значи продужено родитељско право?

Продужењем родитељског права, после 18. године детета, родитељи настављају да врше сва дотадашња права и обавезе и да заступају дете у свим правним односима.
У члану 72. Закона о ванпарничном поступку стоји да уколико постоје законски разлози за продужење родитељског права после пунолетства детета, може се покренути поступак пред ванпарничним судом.

Поступак је хитан, а предлог за покретање поступка могу да поднесу родитељ, усвојитељ или орган старатељства. Дете у поступку заступа старатељ, одређен од стране суда или органа старатељства. У овом поступку суд по службеној дужности утврђује душевно и физичко стање детета које је од значаја за његову способност да се само стара о својој личности, правима и интересима.
Према члану 73. и 74. истог закона, одлука о предлогу за продужење родитељског права доноси се на основу расправе на рочишту на које се позивају орган старатељства, дете, старатељ детета и родитељи детета, без обзира да ли су они покренули поступак. Родитељи се у том поступку обавезно саслушавају, а орган старатељства је дужан да да мишљење о целисходности продужења родитељског права.
Душевно стање и способност детета утврђују се на исти начин као у поступку за лишавање пословне способности. (члан 38).
Суд је дужан да саслуша старатеља, односно привременог заступника, предлагача и друга лица која могу да дају потребна обавештења о животу и понашању лица према коме се поступак води. Лице према коме се поступак води мора да буде прегледано од најмање два лекара одговарајуће специјалности, који ће дати налаз и мишљење о душевном стању и способности тог лица за расуђивање. Вештачење се врши у присуству судије, сем кад се обавља у стационарној здравственој установи (члан 38).
О продужењу родитељског права, доноси се правоснажно решење.

Закон о ванпарничном поступку („Службени гласник СРС“бр.25/82 и 48/88 и „Службени гласник РС“,бр.46/95-др.закон,18/2005-др.закон,85/2012,45/2013-др.закон и 55/2014)
Закон о ванпарничном поступку („Службени гласник СРС“бр.25/82 и 48/88 и „Службени гласник РС“,бр.46/95-др.закон,18/2005-др.закон,85/2012,45/2013-др.закон и 55/2014)

 

 

 

Остварење продужења родитељског права преко Центра за социјални рад

Захтев за продужење родитељског права би требало (по закону) поднети пре него што дете постане пунолетно. Мада, у пракси, то се ради и када дете напуни 18 година.

Поступак покрећу родитељи (или један родитељ).  Поступак се покреће у општинском суду (општина на којој породица живи).

Уколико родитељ не покрене поступак то може учинити и орган старатељства, по службеној дужности.

Поступак се решава у суду у ванпарничном поступку.

Захтев може и руком да се напише у пар реченица са основним подацима о детету и родитељима. Уз извод из матичне књиге рођених за дете приложити медицинску документацију новијег датума.

Суд о томе одлучује на рочишту а обавезно, поред родитеља и детета присуствује и орган старатељства.

Решење о продужењу род. права доноси суд.

Scroll to Top

САВЕТОВАЛИШТЕ ТРЕНУТНО НИЈЕ У ФУНЦКИЈИ