Дана 2. децембра 2019. у Институту за ментално здравље започела је имплементација пројекта који за циљ има обуку родитеља деце са развојним потешкоћама, као део програма ране интервенције.
Овај пројекат је резултат сарадње између: Института за ментално здравље, ДЕАПС-а (Друштво за дечију и адолесцентну психијатрију и сродне струке Србије), УНИЦЕФ канцеларије за Србију, организације ХЕЛП и Савеза Аутизам Србија с једне, и Аутисм Спеакс и Светске здравствене организације с друге стране. Обуку будућих тренера овог пројекта водиће др Памела Диксон из Њујорка.
Оригинални назив пројекта је Царегивер Скиллс Траининг – ЦСТ а идеја о овом пројекту настала је још 2016. године у САД-у од стране Светске здравствене организације и организације Аутисм спеакс, услед препознавања потребе за едукацијом родитеља и старатеља деце са развојним потешкоћама у превазилажењу препрека са којима се суочавају у раду са својом децом. Први састанци о започињању ЦСТ програма у Србији одржани су 2018. године уз подршку Министарства здравља Републике Србије.
У овој фази пројекта, биће обучено 8 мастер тренера, 16 фацилитатора и око 100 породица из Београда, Новог Сада и Ниша и околине. Задатак мастер тренера биће да обучавају фацилитаторе, а улога фацилитатотра биће директан рад са породицама. Установе из којих долазе мастер тренери и фацилитатори су: Институт за ментално здравље (Београд), Клиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину (Београд), Клиника за рехабилитацију ’’др Мирослав Зотовић’’ (Београд), Завод за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију ’’Др Цветко Брајовић’’ (Београд), Клиника за психијатрију, Клинички Центар Војводине (Нови Сад), Специјалистичка лекарска ординација из области дечје психијатрије Круг (Нови Сад), Институт за здравствену заштиту деце и омладине (Нови Сад) и Дом здравља (Ниш).
У адаптационом тиму су и представници Института за јавно здравље “др Милан Јовановић Батут” који ће заједно са представницима УНИЦЕФ-а и Министарством здравља радити на томе да ова обука постане део системске услуге у развојним саветовалиштима и дијагностичким центрима широм Србије.