У Београду су, на две адресе, у децембру 2018. отворене медицинске собе за особе са аутизмом, последње у низу у оквиру пројекта који спроводе Савез и компанија Вип мобиле. Ове опремљене просторије, које су у току године отворене и у Новом Саду, Крагујевцу и Пироту, на располагању су особама са аутизмом у престоници, са циљем пружања подршке у учењу одређених понашања приликом одлазака код лекара, с обзиром да управо овакве ситуације представљају један од најчешћих извора њихове анксиозности.
Прва соба налази се у оквиру специјалне школе „Антон Скала“, у улици Петра Чајковског 2, док је друга отворена при специјалној основној школи „Драган Ковачевић“ у Шафариковој 8. У просторијама се налазе неопходни медицински инструменти својствени ординацији, где ће корисници кроз демонстрационе вежбе са едукаторима и лекарима волонтерима успешно превазилазити изазове које им стварају прегледи и интервенције. На овај начин, приближавају се реалне ситуације и истовремено смањује стрес код особа са аутизмом, који им значајно утиче на успешност терапија и лечења.
„На самом крају године, можемо да будемо презадовољни што смо у овој години отворили чак пет медицинских соба, и драго нам је што започињемо ову јединствену едукацију и у главном граду. Из дана у дан добијамо потврду да је овај начин подршке породицама особа са аутизмом био прави избор. Испред Савеза Аутизам Србија, захваљујем се компанији Вип мобиле на одличној сарадњи на коју се са поносом осврћемо“, поручила је Весна Петровић, председница Управног одбора Савеза удружења Србије за помоћ особама са аутизмом.
У реализацији пројекта, организоване су различите едукације за медицинско особље и студенте медицине волонтере, којима ће у раду на располагању бити и штампана визуелна упутства са симболима и панои са правилима понашања у лекарској ординацији.
„Желели смо да урадимо све што је било у нашој моћи како бисмо допринели отварању овакве собе, будући да као образовна установа имамо и обавезу да испуњавамо потребе особа са аутизмом“, поручила је помоћница директора Специјалне основне школе „Драган Ковачевић“ Снежана Скендерија Булић, а овај пројекат подржала је и директорка школе „Антон Скала“, Наташа Селић Станковић.
„Посебно нам је драго што након низа година успешне сарадње поново сарађујемо на једном оваквом пројекту са организацијом као што је Савез Аутизам Србија, који посвећено и детаљно брине о унапређењу квалитета живота породица особа са аутизмом. Такође, укључивање такве компаније као што је Вип одличан је пример како се одговорно послује у Србији“, истакла је она.
„Велики је рад иза нас, а увек истичемо да овакви пројекти представљају константу у истинском циљу да наше друштвено одговорно пословање из године у годину унапређујемо. На том путу, Аутизам Србија је сјајан партнер. Захваљујемо се на свему учињеном, а компанија Вип мобиле заједно са својим корисницима наставља са пружањем подршке онима којима је најпотребнија“, навела је Ана Борош Тодић, вођа пројекта у компанији Вип мобиле.